Güngör Kabakçıoğlu’nun Özyaşamöyküsü… Mimarinin Karikatür Hali Kaynak : 16.05.2019 - Cumhuriyet Kitap Eki | Yazdır

Güngör Kabakçıoğlu’nu 27 Haziran 2011 günü yitirdik. Anılmak istediği meslek sıralaması, “Karikatürist, Ressam, Mimar” şeklindeydi. Benim içinse Güngör, “meslektaşım, komşum, ortağım, daha isabetli bir tanımla, can kardeşim”di.

Güngör’ü çok önceleri uzaktan tanımamız Doğan Kardeş çocuk dergisi yıllarına dayanır. Güngör Kabakçıoğlu ve Selma Emiroğlu ise o derginin gencecik, çiçeği burnunda çizerleriydi. Her ikisi de bizim kuşağın sanat dünyasındaki en ünlü kişileri arasındaydı o zaman.

Doğan Kardeş’te karikatürleri çıktığında Güngör ilk gençlik yıllarındaydı. O yaşta ünlü olmak da, onu taşımak da hiç kolay değildir kuşkusuz. Ne var ki Güngör, sokulgan, girgin kişiliğiyle lisede de, daha sonra girdiği Güzel Sanatlar Akademisi’nde de sanat ve edebiyat çevrelerine kendisini sevdirecek ve o çevrelerin en gençlerinden biri olarak sivrilecek, karikatür yeteneğine ve tutkusuna Akademi yıllarında, resmi de ekleyecektir: Bir yandan Bedri Rahmi Atölyesi, öte yandan Mimarlık Bölümü…

Akademi yılları sonrasında mimarlık çalışmalarını sürdürürken, zaman ve mekân tanımayan çalışkanlığıyla, karikatür ve resimleriyle mimarlığın da ötesine uzandı.

1973’te kardeşim Yalçın Hasol’un ani ölümüyle geride bıraktığı Has Reklam ajansı için imdadımıza ilk koşan Güngör Kabakçıoğlu olacaktı. Beklenmedik reklamcılık serüvenimizde 18 yıl büyük bir uyum içinde başarılı çalışmalar yürüttük.

Güngör, yetenekli olduğu kadar, çalışkandı da, tek başına bir takım gibiydi. Bütün bu özelliklerinin yanısıra dost canlısıydı, iyi arkadaştı. İçindeki çocuk hep canlıydı.

Zaten son günlerine kadar elinden kalemi düşmeyecekti; kalemine hiç üşenmeyen bir insandı.

Geride, karikatürleri, resimleri, mimar olarak yaptıkları, yetiştirdiği çocukları ve duygu dolu dostluk anıları kaldı. Bir de elyazması olarak düzenleyip resimlediği, yaşamını, yaşadıklarını ve çevresini anlattığı, baskıya hazır mükemmel bir kitabı. İşte elinizdeki kitap odur.

Güngör Kabakçıoğlu’nun 86’ıncı doğum yıldönümünde o çalışmayı erişilebilir kitap haline getiren Mimarlık Vakfı’nın değerbilirliği övgüye değer.

Bazı insanlar ölümsüz oluyor; Güngör de hiç kuşkusuz, onlardan biridir.