500 Yazı Kaynak : 21.05.2009 - Cumhuriyet Gazetesi | Yazdır

Bu yazı, Cumhuriyet’in spor sayfalarına yazdığım 502’nci köşe yazısı. 500’üncüsü üç hafta önce yayımlanmış; geç fark ettim.

1997 yılı Mart ayının ilk günlerinden biri olmalıydı. Sevgili Abdülkadir Yücelman telefonla aradı, Cumhuriyet’in spor sayfalarına haftalık köşe yazıları yazmayı düşünüp düşünmeyeceğimi sordu. Galatasaray Spor Kulübü yönetim kurullarında 6 yıl (3 dönem) süren görevim bir yıl kadar önce bitmişti. Yazılacak konu çoktu; üstelik söz konusu olan, Cumhuriyet gazetesiydi. Üniversite öğrenciliğimden bu yana tutkulu, sürekli okuyucusu olduğum Cumhuriyet… Okuyucusu olarak kendimi ayrıcalıklı sayardım; bu kez yazarı olacaktım. Cumhuriyet’e yazmak da bir ayrıcalıktır diye düşünmekten kendimi alamadım. Tereddütsüz kabul ettim.

Kulüp yönetiminde geçen altı yılda değişik görevler üstlenmiştim, ancak bu görevlerden biri hiç değişmemişti: Yönetim Kurulu sözcülüğü ya da başka deyişle, basın sözcülüğü. Öte yandan, yazıp çizmenin uzağında değildim zaten. İTÜ’deki öğrenciliğim sırasında Mimarlık ve Sanat dergisi yayıncılığıyla başlayan, Mimarlar Odası’nın Mimarlık dergisiyle süren yazı ve yayın serüvenim, Yapı-Endüstri Merkezi yayınlarıyla devam ediyordu. Arada, Cumhuriyet’te de çevre ve mimarlık konularında yazılarım çıkmıştı. Bu kez, sporla yeni bir yol açılıyordu.

Zaman hızlı ilerliyor: İlk yazıdan bu yana 12 yıl geçmiş bile. Burada Cumhuriyet’in anlayışına ilişkin bir anımı paylaşmak isterim. İlk yazılarımdan birinde tereddüt ettiğim bir bölüm oldu. Acaba yazdıklarım gazetenin yayın politikasına ters düşer miydi? Abdülkadir Yücelman’ı telefonla arayıp gazetenin bu konudaki düşüncesinin ne olabileceğini öğrenmek istedim. Yücelman’ın yanıtı ilginçti: “Burası Cumhuriyet… Yazar özgürdür; dilediğini yazar. Takdir kendisinindir.” Gazetemle bir kez daha gurur duyacaktım.

Cumhuriyet’te çıkan yazılarımdan Galatasaray’la ilgili olanların bir bölümünü “Galatasaray’da Düşler/Gerçekler” adlı kitapta topladım. Ayrıca, mimarlık yazılarımla birlikte, Cumhuriyet’te çıkan yazılarımın tümü kısa bir süre önce kişisel web siteme (www.doganhasol.net) aktarıldı. Yazmaya başladığım ilk yıllarda daha emekleme çağında olan sanal ortam bugün arşivleme ve her an okuma olanağını cömertçe sunuyor. Dileyenler istedikleri zaman siteye girerek o yazılara ulaşabilirler.

500 yazının ardından, Cumhuriyet’e emek verenlerin yanısıra, okurların değerli katkılarını da anmak isterim. Olumlu görüşleriyle olduğu kadar, eleştirileri, hattâ kimi zaman öfkeli de olsa tepkileriyle hep uyanık kalmamı sağladılar, yararlı oldular. Kendilerine teşekkür borçluyum.