Gönüllerin Şampiyonu Kaynak : 02.07.2009 - Cumhuriyet Gazetesi | Yazdır

Bilyoner.com’un araştırmasına göre Türkiye’de en çok yandaşı olan kulüp Galatasaray. Galatasaray birinci; onu sırasıyla Fenerbahçe ve Beşiktaş izliyor. Türkiye genelinde Galatasaray’ın yüzde 35, Fenerbahçe’nin yüzde 33, Beşiktaş’ın yüzde 20, Trabzonspor’un yüzde 4’lük payı var; öteki kulüplerin toplam payı yüzde 8.

1 milyon kişiden alınan yanıtlara göre çıkan sonuçlarda, 81 ilin büyük çoğunluğunda yandaş sayısı bakımından Galatasaray başta… 51 ilde Galatasaray, 29 ilde Fenerbahçe, 1 ilde ise Trabzonspor yandaşları çoğunlukta. Ayrıca 5 büyük ilden İstanbul ve Ankara’da Fenerbahçe, İzmir, Bursa ve Adana’da Galatasaray önde. Beşiktaş hiçbir ilde birinci konumda değil.

Galatasaray yönetiminde görevli olduğum sırada, 1993’te Piar Gallup’a geniş bir “Taraftarlık Araştırması” yaptırmıştık. O araştırmanın sonuç verilerine göre oranlar şöyleydi : Galatasaray yüzde 25.9, Fenerbahçe 23.5, Beşiktaş 15.2, Trabzonspor 8.4, öteki kulüpler 3, kulüp tutmayanlar 24. Daha sonraki yıllarda birçok pazarlama kuruluşunun kendi stratejileri için yaptırdıkları kimi araştırmalar da bu sonuçları doğrular nitelikteydi.

Bilyoner.com’un araştırmasında kulüplere ilgi duymayanların ankete dahil edilmediği anlaşılıyor. Anket herhalde yalnızca kulüp tutanlar arasında yapıldığı için kulüpler bazında yüzde rakamları daha yüksek görünüyor.

Yandaş sayılarına ilişkin olarak başka araştırmalar da yapılmıştı. Örneğin Milliyet gazetesi’nin 2006 yılında A&G araştırma şirketine yaptırdığı araştırmaya göre yüzde 25.3’ le Galatasaray birinci sırada idi; onu yüzde 23.1’ le Fenerbahçe, yüzde 12.1’ le Beşiktaş, yüzde 2.9’ la Trabzonspor izliyordu; öteki kulüplere düşen de yaklaşık yüzde 8 olmuştu. Kulüplere ilgi duymayanların oranı yüzde 28.7 idi.

Yine aynı kuruluşun daha önce, 2000 yılında yaptığı ankete göre oranlar şöyleydi : Galatasaray yüzde 26.7, Fenerbahçe yüzde 20.9, Beşiktaş yüzde 12.6, Trabzonspor yüzde 4.2, öteki takımlar yüzde 8.2, ilgilenmeyenler yüzde 27.4.

Görüldüğü gibi, 1993 yılından bu yana bütün anketler yandaş sayısında Galatasaray’ın hep önde olduğunu gösteriyor. Anketler doğal ki yalnızca Türkiye’ ye ilişkin verileri kapsıyor. Ya Türkiye dışı? O konuda yapılmış araştırmalar var mıdır? Pek sanmıyorum. Ne var ki, Galatasaray’ın, dış başarıları ve özellikle de 2000 yılında kazandığı UEFA Kupasıyla ülke dışında yaşayan yurttaşlarımız kadar, uzaklardaki ezilmiş yabancılar için de umut ve gurur kaynağı olduğu, hatta dünya çapında marka haline geldiği biliniyor.

Gönüllerin şampiyonu olmak kulüpler için moral destek ve ticari getirinin ötesinde ayrıca bir gurur kaynağıdır. Ne var ki her şey başarıya bağlı… Başarı sürdürülebilir olmalı.