İpi Beşiktaş Göğüsledi Kaynak : 04.06.2009 - Cumhuriyet Gazetesi | Yazdır

Sonunda ipi Beşiktaş göğüsledi. Mustafa Denizli’nin görevlendirilmesi Beşiktaş için yararlı oldu. Denizli başarılı olacağına inandı, başarılı olacağına çevresindekileri de inandırdı ve takımı ateşledi. Önce kupayı kazandı, sonra da Süper Lig’de şampiyonluğu…Rakiplerin dağınıklığından iyi yararlanmayı bilen Beşiktaş’ı ve Beşiktaşlıları yürekten kutluyorum.

Süper Lig’in ikincisi Sivasspor, iki yıldır iyi gidiyor. Bu sezon pek çok hafta, liderliği sürdürdü. Ne var ki yarışta küçük – büyük kulüpler arasında olanaklar farklı; bunlar sonucu etkilemekten geri kalmıyor. Antrenör Bülent Uygun da başarılı oldu. Ancak, zaman zaman yaptığı çıkışlardan ve yersiz söylemlerden vazgeçmesi gerekiyor.

Trabzon’da yönetime ve takıma ilişkin sarsıntılar sezon boyunca sürüp gitti. Son yıllarda kentin kulübe baskısının giderek kronikleştiği gözleniyor. Bu durumda Trabzonspor için 3.lük başarı sayılmalı.

Fenerbahçe ve Galatasaray’a gelince… Aldıkları sonuçlar başarısız oldu. Biri 4., öteki 5. olarak bitirdi ligi. Fenerbahçe Türkiye kupasında finale kadar çıktı, ancak yine kupaya kavuşamadı, 27 yıllık hasret yine bitmedi. Her iki kulüpte de başta yönetim sorunları olmak üzere ciddi sorunlar var. Fenerbahçe’de antrenör barınmıyor: 10 yılda 11 antrenör. Gelinen noktada bir kez daha, Zico’nun ne günahı vardı” diye

sormak gerekiyor. Antrenörlerin bu kadar sık değiştirilmesi bütün dengeleri bozuyor ve eldeki iyi futbolculara karşın bir türlü iyi bir takım oluşturulamıyor. Sonuç hep hüsran!..

Galatasaray’ın da sıkıntıları var… Skibbe’nin iyi bir seçim olmadığı görüldü; ancak sezon sonuna doğru değiştirilmesi iyi sonuç vermedi. Geçen yıl da Feldkamp’ın gidişiyle benzer bir durum yaşanmış, ancak takımın kenetlenmesi sonucu, hiç beklenmedik bir başarıyla şampiyonluk yakalanmıştı. Bu kez tarih tekrarlanmadı ve başarısızlıklar birbirine eklendi. Şu anda Galatasaray, başını ağrıtabilecek ciddi sorunlarla karşı karşıya: antrenör sorunu, oyuncu transferleri ve en önemlisi stat yapımı…

Bunlar tepedeki kulüpler. Bir de diptekiler var.Talihsiz bir sezon geçiren üç takım küme düştü: Kocaelispor, Hacettepe, Konya.

Son anına kadar heyecan dolu bir futbol sezonu geçirdik. Şimdi sıra Avrupa maçlarında… Beşiktaş Avrupa Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılacak, Sivas’ın ise iki ön eleme turunu geçmesi gerekiyor. UEFA Kupası artık yeni adıyla Avrupa Ligi statüsünde sürecek. Avrupa Ligi’ne katılabilmek için Trabzonspor bir, Fenerbahçe iki, Galatasaray da üç eleme turu geçmek zorunda. Eleme turlarına katılacak takımlar için sezon erken başlayacak ve hazırlık süresini çok kısaltacak: tatil, transferler, hoca seçimi…

İşleri hiç kolay değil. Hadi hayırlısı!