79’luk Bir Sporcu Kaynak : 13.08.2009 - Cumhuriyet Gazetesi | Yazdır

Her yıl düzenlenen İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçme yarışının 21.cisi 19 Temmuz 2009 günü yapıldı. Asya’dan Avrupa’ya uluslararası yüzme yarışı Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin himayesinde gerçekleştiriliyor. Yarış sırasında Boğaz trafiği durdu. Kanlıca’da başlayan yarış Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda bitti. Bu yılki yarışa 578 türk, 121 yabancı yüzücü katılmıştı. Bunların 114’ü bayan, 585’i erkekti.

6,5 kilometrelik parkurda yarışa katılan sporculardan biri de şimdi 79 yaşında olan bir eski sporcu, ünlü bir mimar Levent Aksüt’tü. 71+ yaş grubunda yarışan Aksüt yarışı 1 saat 15 dakika 48 saniyede kendi grubunda ikinci olarak tamamladı. Birinci gelen Japon yüzücüyle aralarında yalnızca 22 saniyelik bir fark vardı. Yarışa katılan en yaşlı sporcuydu; toplam 699 yüzücü arasında 103. olmuştu. Levent Aksüt’ün bu başarısından çıkarılacak çeşitli dersler olmalı. Öyküyü kendisinden dinleyelim:

Ben 20 senedir bu yarışa iştirak ediyorum. 2 defa birincilik, 6 defa ikincilik, 5 defa üçüncülük aldım. Bu seneki yarışa en yaşlı yüzücü olarak katıldım. Bütün mesafeyi hiç durmadan ve son derece sakin bir tempo ile kimse ile hattâ kendimle de yarışmayarak sırt üstü yüzdüm ve yarışı bitirdim. Derece ve kupa aldım.

Bu müsabakaya her sene girmemin sebebi kendimi sağlık yönünden formda tutmak, diğer sporcu yaşıtlarımla kendi seviyemi belirlemek ve kondisyonlu yaşamı tercih etmektir.

Yüzmeyi şimdi yeri yurdu havuzu olmayan bütün dünyanın tanıdığı ve 1943’te kurulmuş olan İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü’nde öğrendim. Hükümetimizin spor anlayışı sonucu Ortaköy’deki yerinden çıkartılan ve kendine bir yer gösterilmeyen ama sporcu ruhu hala devam eden, hala sutopunda 3.cü olan ve sporcular yetiştiren İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü’nün 62 yıllık üyesi ve eski başkanlarından biriyim.

Boğaz’da yüzmek hem kolay hem zordur. Akıntı Kanlıca’dan Ortaköy’e doğru aktığı için kolaydır. Deniz dalgalı olunca ve ters akıntıya girerseniz zordur. Su soğuk ise yine zordur. Bir yarışta 15 derece suda yüzdük. O gün birçok sporcu yarışı terk etti, bir kısmı da ambulanslarla hastaneye sevk edildi. Yine bir gün şiddetli lodosta yüzdük. Serbest yüzüyordum, kolum dalganın üstüne çıkamıyordu. Yarışı bitirdim ama o gün yarışa katılan kano ve tekneler battı. Yani bu yarış adrenalini artıran böyle bir şey.

Ben bugün 79 yaşındayım. Hem yaşıtlarıma hem gençlere örnek olmak istiyorum. Yani 70’te iş bitmiyor. Bizi bu ruhla yetiştiren ve şimdi hayatta olmayan İYİK’nın kurucusu Suat Erler ve büyük spor adamı Abbas Sakarya’yı ve beni 17 yaşımda kulübe üye yapan Ekrem Akömer’i bu vesile ile rahmetle anıyorum.

İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü’nün başına gelenler için bir kez daha üzülelim; örnek sporcu Levent Aksüt’e de sağlık ve mutluluklar dileyelim.