Ali Sami Yen Parkı Ütopya mı? Kaynak : 04.03.2010 - Cumhuriyet Gazetesi | Yazdır

Bir hayalim var” diye başlayan bir yazıydı. Mecidiyeköy’deki Ali Sami Yen Stadı arsası ile hemen yanıbaşındaki Tekel Likör Fabrikası arsasının bir parka dönüştürülmesini düşlediğimi yazmıştım. Ayrıca, fabrika binasının, korunması gerekli bir mimarlık yapıtı olduğunu da vurgulamıştım. Yazının ardından çok duyarlı, ilginç görüşler geldi.

Bilindiği gibi Tekel arsası daha önce özelleştirme kapsamında satılmıştı. Bu kez TOKİ, stadın arsasını satmak istiyor. Burası için hazırladığı planı askıya çıkardı; plana itiraz gelmezse, arsayı satın alacak şirket orada otel, rezidans, büro, alışveriş ve eğlence merkezi türünden yapılar inşa edebilecekmiş. Böylece, zaten çok sıkışık durumda olan Mecidiyeköy’e çok yoğun bir yapılaşma eklenecek. Sonuçta, bölgede zaten ölçü dışı olan insan ve araç trafiği tam çözümsüz hale gelecek.

İşte, böyle bir yoğun yapılaşma yerine, Şişli ve Mecidiyeköy’ün çok gereksinme duyduğu bir parkın yapılmasını önermiştim.

Ali Sirmen pazar yazısını bu konuya ayırmıştı. “Akıl Yenik Düşünce” başlıklı yazısında şöyle diyordu: “Şehircilikten bir nebze nasibini almış kişiler için, bu uyarılar aklın sesidir. Ama kendi yaşamlarının küçük köşelerini dönerken, toplumu sürekli büyük bir çıkmaza itenlere göre ise kutsal rantlara karşı koyan bu satırlar enayilik ifadesidir.

Prof.Dr. Taner Derbentli, “Bir Öneri: Ali Sami Yen Parkı” başlıklı yazınızı ve izleyen Pazar günü Ali Sirmen‘in gene bu konuya değinen yazısını ilgiyle okudum. Öneri yerinde; gerçekleşmesi zor belki ama ben bu yazıyı İstanbul’ da yaşayıp, insanlar için daha yaşanabilir ortamların özlemini çekenlerin bir ‘dilekçesi’ olarak algıladım. Size ortak yakarışımızı yazıya döktüğünüz için teşekkür ederim.


Ancak bırakın yeni parklar yapmayı, var olan parklarımızı bile koruyamıyoruz” dedikten sonra, yitirilen parklara ve kaldırımların perişan durumuna değiniyor: “Kaldırımlar ne yazık ki araçların işgali altındadır…

Makina Mühendisi Erdem Saatçioğlu’nun mesajı şöyleydi: “Hayalinizi gönülden destekliyorum.Keşke gerçekleşse. Ben de aynı hayali İETT arazisi için kurmuştum.Yurtdışındaki şehirlerdeki parkları görünce özeniyorum. Keşke biz de böyle parkları şehirlerimize kazandırabilecek yöneticileri başımıza getirebilsek.

Şişli DSP eski İlçe Başkanı Oğuz Tolga da duyarlılık gösterenler arasında. “Yazınızı büyük bir acıyla okudum” dedikten sonra, “Merhum Prof. Aykut Barka ile yaptığımız deprem konulu iki konferanstan ders çıkartarak, ‘deprem olsa Şişli’de çadır kuracak alan yok’ gibi bir uyarıda bulunmuştum…. Acaba şimdi ‘Şişli’de böyle bir Merkez Park yapılamaz mı? New York’un göbeğinde olan park İstanbul’da neden olmasın?

Vaktiyle Mecidiyeköy’deki eski Otobüs Garajı yerinin parka dönüştürülmesi söz konusuydu. Olmadı… Orası büyük bir alışveriş merkezine dönüştürüldü. Şehircilik ilkelerine göre bu tür alışveriş merkezleri şehir merkezlerinde yer almazmış! Kim dinler? Hedef para olunca akan sular duruyor.

Gelin, bu kez kent toprağını satıp spekülasyona açma girişiminden vazgeçelim ve İstanbul için doğru olanı yapalım. Parkın adı, isterseniz, “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ASY Parkı” olsun. Kültür Başkenti’nde yaşama kültürüne verilen değeri ortaya koyması bakımından da “park” çözümü, etkileyici bir örnek oluşturacaktır. TOKİ bu fırsatı kaçırmamalı. Bir ütopya mı bu? Ne dersiniz?