Aslantepe Stadı’nın Yapımı İyi Gidiyor Kaynak : 01.07.2010 - Cumhuriyet Gazetesi | Yazdır

 

Bir hafta önce Has Mimarlık’taki çalışma arkadaşlarımla birlikte Galatasaray’ın Aslantepe Stadı inşaatını gezme olanağını bulduk. Öncelikle hemen şunu belirteyim: Hem bir mimar hem de bir Galatasaraylı olarak çok etkilendim ve mutlu oldum.

Şu anda stadın yapımı hızla ilerliyor ; yapım kalitesi de üst düzeyde. İnşaatı, proje müdürü deneyimli uygulamacı mimar Sarper Ünlü ile birlikte gezdik. Bir yandan, duyduğu heyecanın, bir yandan da şantiyede ürettikleri yaratıcı uygulama çözümlerinin yakından tanığı olduk. Bulunan iyi mimarlık ve mühendislik çözümleri sayesinde inşaat epeyce hız kazanmış. Hedef, stadın zamanında bitirilmesi.

O gün stadın mimarı Mete Arat da şantiyedeydi. Bilindiği gibi projeler Galatasaray Spor Kulübü tarafından Mete Arat’a yaptırılmıştı. Mete Arat Stuttgart’ta mimarlık okumuş ve sonra da oraya yerleşmiş ve kendisini kanıtlamış başarılı bir mimar.

30 Nisan 2007 akşamı Stuttgart’taydım. Yine bir mimar arkadaşımın davetinde Mete Arat’la buluşup tanıştık. Başkan Özhan Canaydın da geç saatlerde bize katıldı. Ertesi sabah hep birlikte Arat’ın bürosunda buluştuk ve yapılan mimari çalışmalarla ön projeleri gördük. O günden bu yana üç yıl geçmiş.

Aslantepe’de yapımın ihale evresinde yaşanan kimi talihsizliklerden sonra bugün gelinen nokta gerçekten sevindirici. Uyumlu bir mimarlık, müteahhitlik ve mühendislik birlikteliği söz konusu. Betonarme inşaat zemin altında ve üstünde tümüyle bitirilmiş, çatının 187 m boyundaki dev çelik kirişleri yerde imal edildikten sonra güçlü senkronize vinçlerle parçalar halinde kaldırılarak betonarme 4 dev ayak üzerine oturtulmuş. Şu anda birbirinden farklı pek çok iş kalemi yapım ya da montaj aşamasında. Tribünlerin oturma kademeleri dışarıda prefabrike olarak üretilerek getirilip yerlerine monte edilmekte. Burada, prefabrikasyonun zaman ve kalite avantajı açıkça görülüyor.

Bunlar gibi birçok eleman montaj ve bitirme aşamasında. Mekanik tesisat ve elektrik işleri de yolunda… Yapılan işler çok özellikli. Türkiye’nin, spor alanında teknoloji yoğun öncü bir bina kazanma yolunda olduğunu söyleyebiliriz.

Sarper Ünlü, şu anda günde 1000 işçiyle yola devam ettiklerini belirtiyor ve stadın süresinde yetişeceği teminatını veriyor. İsteği doğrultusunda bir ay sonrası için randevulaştık. Bir ayda oluşacak büyük farkı gösterme konusunda iddialı….

Bence stadın tek eksiği açılır kapanır çatı kapakları. Açılır kapanır çatı, TOKİ’ce ihalenin kapsamı dışında bırakılmış. Aslında çatı strüktürü projeye uygun olarak bu düzeni taşıyacak şekilde yapılmış. Açılır kapanır bölümün ileride konabileceği düşünülüyor. Bu çözümün ciddi sakıncaları olabilir. Ben yine inatla, TOKİ’nin açılır-kapanır çatıyı bir şekilde ihale kapsamına almasının daha sağlıklı olacağını ve görkemli stadın onunla taçlandırılması gerektiğini savunuyorum.

Şu anda, FIFA’nın 2016 kriterlerine tümüyle uyan dünya çapındaki tek stadın böyle bir taçlanmayı hak ettiğini düşünüyorum.