Beşinci Büyük Bugün En Büyük! Kaynak : 21.05.2010 - Cumhuriyet Gazetesi | Yazdır

 

Geçen pazar futbolda müthiş bir final akşamı yaşadık. Bursa’da Bursaspor-Beşiktaş, Kadıköy’de Fenerbahçe-Trabzonspor arasında Süper Lig şampiyonluğunu belirleyecek, nefes kesen iki maç. Maçlar başlarken şampiyonluğun iki adayı vardı. 90 dakika boyunca Fenerbahçe’nin kulağı Bursa’da, Bursaspor’unki Kadıköy’deydi. Sonucu iki Anadolu takımı belirledi. Ve en büyük belli oldu: Bursaspor.

Bursaspor niçin şampiyon oldu, Fenerbahçe niçin olamadı?

· Bursa baştan beri ligin en istikrarlı takımıydı. Puan cetvelleri bunun tanığıdır.

· Başında, iyi bir yöneticiler grubu, onun yanısıra oyuncularıyla iyi bir iletişim kuran dengeli, alçakgönüllü bir Türk antrenör, Ertuğrul Sağlam vardı. Takımda arkadaşlık ve dayanışma iyi örülmüştü.

· Kısa bir süre önce Mimarlar Odası’nın bir etkinliği için gittiğim Bursa’da şehrin inanmışlığını ve şampiyonluğa nasıl kenetlenmiş olduğunu gördüm. Şehir, yönetim, sporcular… İnandılar, başardılar.

· Bursa, büyük paralar harcamadan, akılla, inanç ve dayanışmayla başarı kazanılabileceğini kanıtlamış oldu. Bu, en büyük olduklarını iddia eden kulüplere, takımlara verilebilecek en güzel derstir.

Gelelim Fenerbahçe’ye…

· Fenerbahçe, takım oluşturma becerisini yıllardan beri gerçekleştiremiyor. Büyük paralar dökerek gürültülü transferlerle bir kadro kuruyor; ancak bir türlü uyumlu bir takım oluşturamıyor. Özellikle yabancı transferler çoğu kez düş kırıklığı yaratıyor.


· Sezon boyunca iyi bir çizgi yakalayamadı. Finale kadar gelme başarısı, kendi çabasından çok rakiplerinin beceriksizliğinden kaynaklandı.

· Antrenör Daum, Fenerbahçe’ye yeni bir düş kırıklığı yaşattı. Daum, final maçlarında bir türlü başarı gösteremiyor. 2006’da Denizli’de yaşanan şok bu kez de yine ligin son maçında Trabzonspor karşısında yaşandı. Denizli şokundan söz edilirken son Trabzonspor-Fenerbahçe Türkiye Kupası finali nedense unutuluyor. O da bir final maçı değil miydi? O maç sonucunda umutlar yine bir başka bahara kalmadı mı?

· Pazar akşamı maç sonunda Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu stadında ve Kadıköy’de yaşananlar yönetim zayıflığının bir başka boyutudur. Nedir o anons? Hangi sorumlunun sorumsuzluğudur? Çıkan olaylar, bu tür çığırtkanlıklara artık son verilmesi gerektiği konusunda hepimizi uyarıyor.

Başka bir konu: stadın yeri… Stadın yerinin ve o yerdeki büyüklüğünün bir şehircilik hatası olduğunu daha önce de yazmıştım. Ancak ne var ki irdelemeyi o zaman, ulaşım ve trafik sorunları açısından yapmıştık. Şimdi son olaylardan sonra sakıncalara güvenlik sorunları da eklenmiş bulunuyor.

Bu yıl Trabzonspor’un kupasına Bursaspor’un lig şampiyonluğu eklendi. Anadolu silkinmesinin güzel bir örneğidir bu. Sürmesini dileyelim. Şampiyonluk Bursaspor’a ve Bursa’ya yakıştı. Beşinci Büyük, bugün en büyük!