Galatasaray’da Üyelik ve Tüzük Kaynak : 15.05.1997 - Cumhuriyet Gazetesi | Yazdır

Galatasaray’da yöneticilere çok sık yöneltilen bir soru vardır : “Kulübe nasıl üye olabilirim ?”.

Galatasaray Spor Kulübü’ne üye olma yolu çok tıkalıdır. Galatasaray Lisesi mezunu olmam nedeniyle önceliğe sahip olduğum halde üye olabilmek için ben de birkaç yıl beklemek zorunda kalmıştım.

Tüzüğe göre, üye olacaklar için birtakım öncelik koşulları vardır. Seçimle gelmiş bağımsız bir kurul olan Sicil Kurulu, üyeliklere karar verirken bu koşulları göz önünde tutmak zorundadır. Üye olabilmek için birinci öncelik, Galatasaray Lisesi’nde okumuş olanlarda, sonraki öncelik üyelerin çocuklarında ve eşlerindedir. Bunların kaydından sonra hala yer kalırsa, diğer adayların durumları başvuru tarihlerine göre dikkate alınır.

Galatasaray’a her yıl, kaydı açık asli üye sayısının en çok yüzde 3’ü kadar üye kaydedilebilir; eski Galatasaray’lı sporcuların üyelik statüsü bu kuralların dışındadır. Ayrıca Kulüp Başkanı, bir yıl içinde en çok beş kişinin sınırlamalar dışında asli üye olmasını sağlayabilir.

Konuyu biraz açalım.. Kaydı açık üye sayısı yaklaşık 6000 olduğuna göre her yıl Kulübe en çok 180 yeni üye alınabilecek demektir. Oysa her yıl Galatasaray Lisesi’ni bitirenlerin sayısı yaklaşık 150’dir. Yalnızca bu sayı bile, alınabilecek yıllık üye sayısına çok yakındır. Bu nedenle, geride kalanlara pek

sıra gelmez ve Galatasaray’a gönül vermiş, Kulübe yararlı olacak pek çok değerli insan ne yazık ki, Kulübün dışında kalır.

Bugünlerde Galatasaray topluluğu, yeni gelişmeler, çözülmesi gereken yeni sorunlarla karşı karşıya.. Örneğin, ilk mezunlarını önümüzdeki günlerde vermek üzere olan Galatasaray Üniversitesi’ni bitirmenin onurunu taşıyacak olan gençlerin, Galatasaray Spor Kulübü’ne üyelik başvuruları karşısında nasıl bir işlem uygulanacaktır ?

Bizleri babalarımız elimizden tutarak okula getirip kaydettirmişti ve böylece Galatasaraylı olmuştuk. Galatasaraylı olmayı kendi özgür iradeleriyle seçmiş olan bu gençlerin Kulüple ilişkileri nasıl belirlenecektir ? Galatasaray Üniversitesi’ni bitirenlerin yanısıra, başka üniversiteleri bitirip Galatasaray Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora gibi üst düzeylerde derece sahibi olacakların Kulübe üyelikleri nasıl sağlanacaktır ?

Yürürlükteki tüzük, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından çıkan Dernekler Yasasının kalıplarına göre hazırlanmış olup, Galatasaray’ın yalnızca üyelik sorunlarını değil, bugünkü gereksinmelerini de karşılamaktan uzaktır, kısacası, Galatasaray’a artık dar gelmektedir. Nitekim, şirket kuruluşu için de Tüzükte değişiklik yapılması gerekmiştir. Tüzüğün bir an önce yeniden ele alınarak daha çağdaş, daha güncel hale getirilmesi gerekiyor.