HAVUZDA FIRTINA SÜRÜYOR Kaynak : 08.05.1997 - Cumhuriyet Gazetesi | Yazdır

Futbol maçlarının naklen yayını konusunda Federasyonca kurulan havuz sisteminin ne olduğunu daha önce yazmış ve koparılan fırtınanın TV kuruluşları arasındaki çıkar çatışmasından kaynaklandığını, kulüplerin de bu işe alet edildiklerini belirtmiştik.

Fırtına dinmiş gibi görünürken yine kabardı. Bu kez, ATV ve Kanal D’nin ortak reklam şirketi Bimaş, yeni kuracakları şifreli yayın kanalı adına yıllık 70 milyon dolarlık bir öneriyle ortaya çıktı. Aslında, havuz için Federasyonun açtığı ihale bir yıl önce sonuçlanmış ve CINE 5 dışındaki TV kuruluşları kendi aralarında aldıkları ve adına da centilmen anlaşması dedikleri (nasıl bir centilmen anlaşmasıysa ?) bir uzlaşmayla ihaleye katılmamışlardı. Bunları atlatıp ihaleye katılan tek kuruluş CINE 5 oldu ve sonuçta ihaleyi kazandı.

İhale böylece sonuçlanmış, sözleşmeler imzalanmış olduğu halde, şimdi bir yıl sonra BİMAŞ, ihaleye fesat karıştığını söyleyerek yeniden pey sürmeye kalkışıyor. İhaleye fesat karışmışsa bunu mahkeme çözer, gerekirse yeniden ihale açılır. Şimdiki durumda yeni parasal önerilerin hiçbir geçerliliği olmadığı açık..

O halde, her şey olup bittikten, anlaşmalar yapıldıktan, aradan

da koskoca bir yıl geçtikten sonra ortaya çıkıp daha çok para önermek neye yarar ? Belki, geçerli kuralları kendileri için geçerli saymayan, başarısızlıklarını örtmek için gündem değiştirmeye çalışan kimi kulüp yöneticilerine, aradıkları fırsatı vermeye. Bir de, kimin işine yaradığı bilinmez ama, ortalığı bulandırmaya.. Fenerbahçe ve Trabzonspor Bimaş’la anlaştıklarını ileri sürerlerken, kulüplerin pek çoğu yürürlükteki uygulamadan hoşnut olduklarını belirtiyorlar. Bunların arasında Kocaelispor, Gençlerbirliği ve Samsunspor var; Galatasaray da varolan anlaşmalara bağlı olduğunu belirtiyor.

Daha önce de yazdığımız gibi, naklen yayın konusundaki yetki, yasalara göre Türkiye Futbol Federasyonu’ndadır. Federasyon Başkanı, ihalenin yasalara tümüyle uygun olduğunu, bu nedenle yürürlükteki uygulamanın değiştirilemeyeceğini, bunun yasal bakımdan mümkün olmadığını söylüyor.

Bir an için yeni bir ihale açıldığını ve ihaleyi bu kez Bimaş’ın kazandığını varsayalım. Bir süre sonra başka bir TV kuruluşu, daha parlak önerilerle ortaya çıkarsa ne yapacağız ?

Türkiye’nin bunca derdi varken, kimse sporu kendi ticari çıkarlarının çatışma ortamına çekmesin.