Seyrantepe Stadı’nda Durum Kaynak : 10.09.2009 - Cumhuriyet Gazetesi | Yazdır

Seyrantepe Stadı’nın yapımı için TOKİ’nin açtığı son ihale de bekleneni vermediği gerekçesiyle iptal edildi. Bilindiği gibi, sürdürülen yöntem iki başlıydı: Mecidiyeköy’deki Ali Sami Yen Stadı arsasının yapılarla geliştirilmesi ve Seyrantepe’de stat kompleksinin yapılması. Kısacası, müteahhit yeni stadı, Mecidiyeköy’den sağlayacağı kaynakla yapacak ve yine Mecidiyeköy’den sağlanacak gelir üzerinden TOKİ’ye bir pay verecekti.

Galatasaray Spor Kulübü, üçlü bir anlaşmayla Mecidiyeköy’deki haklarını Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne (GSGM), dolaylı olarak TOKİ’ye devretmiş, TOKİ de bunun karşılığında Seyrantepe’de bir stat yaptırmayı, mülkiyetini GSGM’ye, kullanım haklarını da Galatasaray’a vermeyi kabul etmişti.

Bir yıl kadar önce ihale açıldı; iş müteahhide verildi. Ancak müteahhidin finansman sorunu nedeniyle inşaat durunca, sözleşmenin feshi ile yeni ihaleler gündeme geldi. Son olarak açılan ihaleye AFA, Aşçıoğlu ve Özkar adlı şirketler katıldı. TOKİ’ye ödenecek paya göre AFA Prefabrik ilk sıradaydı. Daha sonra ihalenin ikinci turunda firmalardan tekliflerini sözlü olarak revize etmeleri yani yükseltmeleri istendi. Özkar İnşaat teklif vermeyerek ihaleden çekilirken AFA ve Aşçıoğlu İnşaat tekliflerini yükselttiler. Ancak, İhale Komisyonu gelen teklifleri beğenmeyerek ihalenin iptaline karar verdi.

Şimdi ne olacak? TOKİ yetkilileri stadın yapımının TOKİ tarafından, kamu ihale mevzuatı çerçevesinde en kısa sürede ihaleye çıkarılarak hakediş sistemiyle gerçekleştirileceğini belirtiyorlar. 30 Temmuz günlü yazımda bir öngörüde bulunmuş ve olacakları yazmıştım:

Sanıyorum ki TOKİ, işi herhangi bir firmaya vermek yerine kendisi

üstlenip tamamlamak durumunda kalacak. Bu çözüm şekli, “TOKİ’nin amaçları ve konumuyla ne denli bağdaşır” sorusunu akıllara getirebilir. Ancak bu sorunun işin başından beri geçerli olduğunu düşünebiliriz. Şu anda işin daha fazla çıkmaza girmemesi için artık, kesin çözümler üretilmesi gerekiyor. TOKİ’nin işi kendisinin üstlenmesi projedeki aktör sayısının azaltılması bakımından yararlı olacaktır:

Konu zaten yeterince karışık. Ortada Seyrantepe’de yapılacak stadın ötesinde, Mecidiyeköy’deki Ali Sami Yen Stadı arsasının yapılaşmayla değerlendirilmesi ve o kaynaktan stadın da finanse edilmesi söz konusu. Bütün bunlar bir arada ele alındığında, stadın yapımını geciktirecek etmenler. Bu nedenle TOKİ’nin, Mecidiyeköy’ü Seyrantepe’den ayrı düşünerek stadın yapımını bir an önce gerçekleştirmesi gerekiyor.

Öngörü gerçekleşti. Yeni duruma göre proje, iki başlılıktan kurtarılmış oluyor. Stat TOKİ tarafından yaptırılıp Galatasaray’a tahsis edilmek üzere Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne devredilecek. TOKİ, Mecidiyeköy arsasını, ayrıca değerlendirilecek. Bunu yaparken de o yörenin yeşil alan gereksinmesini sosyal sorumluluk bilinciyle, göz önünde tutmasını bekleyebiliriz.

Farklı iki projenin birlikte ele alınmasıyla çok zaman yitirilmiş oldu. İki konuyu ayırmak ve her birini kendi bağlamı içinde geliştirmek kuşkusuz en doğrusuydu. Şimdi o noktaya gelinmiş oluyor.

TOKİ yetkilileri, yüzde 24’ünün bittiğini kabul ettikleri inşaatın kalan bölümünün açılır-kapanır çatı da içinde olmak üzere bir yıl içinde bitirileceğini belirtiyorlar. Bir yılda biter mi? Bilemem… Bizde kamu ihaleleri yavaş ilerler. Ancak daha doğru bir yola girilmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Önemli bir nokta: Seyrantepe hazır oluncaya kadar Galatasaray, Ali Sami Yen’den çıkmamalı.