Suada mı, Galatasaray Adası mı? Kaynak : 30.07.2010 - Cumhuriyet Gazetesi | Yazdır

 

Zaman zaman basında Suada’ya ilişkin haberler çıkıyor. “Suada”, eski Galatasaray Adası!.. Şu anda kulüpçe kiraya verilmiş durumda.

Dikkatimizi çeken bir haber başlığı: “Suada’da kumar iddiasına takipsizlik”. Haber şöyle: “İstanbul’un gözde eğlence merkezlerinden Suada’da kumar oynandığı iddiasıyla açılan soruşturmada, takipsizlik kararı verildi.” Galatasaraylılar karara ne kadar sevinseler azdır diye düşünüyorum.

Başka bir haber: “Suada’da Polat-Üstünel Zirvesi”. Haber şöyle sürüyor: “G.Saray’da başkan Adnan Polat, son zamanlarda görevini bırakacağı iddia edilen yönetici Haldun Üstünel ile önceki gün Suada’da bir araya geldi.” Yanda da adayı gösteren bir fotoğraf var; altyazısı şöyle: “Suada, İstanbul Boğazı’nda bulunan gözde eğlence mekânlarından biri…

Koyu bir Galatasaraylı olan Güneri Civaoğlu yazıyor:

“Suada’da Aşk-ı Memnu’nun “Veda” gecesindeyiz…”

Bir haber daha: “Aşk-ı Memnu’nun bu akşam yayımlanacak final bölümü için Suada’da düzenlenecek yemeğe koltuk değnekleriyle katılacağı öğrenilen Beren Saat bir ay boyunca değneklerle yürüyecek.” (Hürriyet web sitesi 24.6.2010).

“Aşk-ı Memnu dizisinin finalinde gözyaşı sel gibi aktı… Dizi ekibi ve davetliler, duygusal final bölümünü Suada’daki dev organizasyonla izledi“ (Milliyet 25.6.2010).

Bir haber de Sözcü gazetesinden: “İstanbul sosyetesinin eğlence mekânlarından ..…’nın sahibi ….. hakkında, Suada’nın işletmesini üstlendiği dönemde “kaçak inşaat yapmak” ve “imar kirliliğine neden olmak” suçlarından 16 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı (1.7.2010). Ada’da yapılmış olan kimi eklemelerin Boğaz’a da Galatasaray’a da yakışmadığını daha önce yazmıştım. Şimdi olayın bir de yargı boyutu söz konusu demek ki… Ayrıca, bu durum mal sahibi kulübe nasıl yansır acaba?Ali Rıza Kardüz
de, “Mısır Apartmanı’ndaki 360’ın Suada’daki şubesine gittim” dedikten sonra şunları yazıyor : “Kuruçeşme’deki Galatasaray Adası’na şimdi Suada diyorlar. Boğaz yolundan geçerken adaya gidip gelenleri görürdüm de, gitmişliğim olmadığından orada neler olup bittiğini merak eder dururdum. Geçen akşamüzeri bir arkadaşımızın daveti ile adaya gidince şaşırdım kaldım. Meğer ne çok lokanta varmış… G-Balık, Suda Kebap, Mezzaluna, Clementine, Mirror Yunan Meyhanesi ve 360 isimli lokantalar denizin ve de adanın ortasındaki havuzun etrafına masalarını dizmiş, müşteri ağırlıyor” (Milliyet, 10.7.2010).

Görüldüğü gibi Suada’nın her şeyi tamam… Bir tek yeşil enerjisi eksikmiş; şimdi o da tamamlanıyor. Bakınız nasıl? “Akenerji Suada’ya yeşil enerji satacak” başlıklı gazete haberinin devamı şöyle: “Akenerji, Reina ve Suada gibi mekanların işletmecisi Su Entertainment Group ile sözleşme imzaladı. Grubun tüm işletmelerinin enerjisi bu aydan itibaren Akenerji tarafından temin edilecek” (Milliyet, 10.7.2010).

Galatasaray Adası artık iyiden iyiye Suada oldu; kulübün gururu gerçek adı tarihe karışmak üzere. Bir soruyla bitirelim: Başka bir kulübün böyle bir adası olsaydı nasıl kullanırdı acaba? Merak bu ya…

Selmi Andak

Çok değerli bir insanı daha sonsuzluğa uğurladık. Selmi Andak’ın yüreği insan sevgisiyle, müzikle ve Galatasaray’la doluydu. Kulüp marşının bestecisi de odur. Kendisini ve “Sanata Bakış” yazılarını çok özleyeceğiz.